• 20. Göcek İlkbahar Yarış Haftası 13-17 Mayıs 2019
G Ü N C E LY A R I Ş
ONLINE Kayıt Formu
Yarış İlanı
Yarış ve Etkinlik Programı
Yarış Talimatı
Rotalar
Katılımcı Listesi
Yarış Sonuçları
S P O N S O R L A R I M I Z
Haber ve Duyurular
14 Kasım 2017 Geri Dön
AUDI Sonbahar Göcek Yarış Haftası - 10 Kasım Atatürk Kupası

İbrahim Başaran : “Bölgeye olan bir sorumluluğumuz var”

15’inci Audi Sonbahar Göcek Yarış Haftası’nın ana sponsoru olmalarının kendilerini son derece mutlu ettiğini söyleyen Başaran Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Başaran, “Otomotiv sektöründe, Doğuş Otomotiv ve Audi Türkiye ile yürüttüğümüz başarılı işbirliklerinin sonuçlarını, hizmet verdiğimiz bölgelerde müşterilerimizden aldığımız olumlu yorumlarla görüyoruz. Müşterilerimizin bize olan güvenlerini boşa çıkarmamak adına gayret gösteriyoruz. Ulaştığımız bu noktanın, bölgemiz insanıyla olan yakın ilişkilerin bir sonucu olduğuna inanıyoruz. Dolayısıyla, bu bölgeye karşı bir sorumluluğumuz var. Bölgenin ekonomik, spor, kültürel; kısacası her anlamda gelişmesi yönünde gerçekleştirilen çalışmalara destek vermeyi bir görev görüyoruz. Bu yıl 15’incisi düzenlenen bu kupa da bunların başında geliyor. Göcek ve bölgesinin eşsiz doğasını, yelken sporunda ulaştığı noktayı, Göcek Yat Kulubü’nün genç sporculara olan katkısını bir nebze de olsa tanıtabilmek için bir katkımız olursa, bundan büyük mutluluk duyarız” dedi.

 

Yeni Audi A5’in tasarımı tekneleri aratmadı

Yarışlar süresince marinada sergilenen Audi A5 modeli de yarışçıların ve yarışları izlemeye gelenlerin büyük beğenesini kazandı. Özellikle estetik ve sportif tasarımıyla dikkat çeken Audi A5 Sportback, tasarımlarıyla rüzgarı ve dalgaları avantaja dönüştüren tekneleri aratmadı. Tüm otomobili kapsayan keskin çizgisiyle son derece dinamik bir görünüme sahip A5 Sportback, bu yönüyle de denizcileri kendisine hayran bıraktı.

 

İlk gün, ilk yarışta D-Marin Göcek Kupası için mücadele edildi

Haftanın ilk yarışı için tüm tekneler, 7 Kasım günü sabah saatleri itibarıyla hazırlıklarına başladı. Seçilen rota, Fethiye Körfezi’nin değişmez noktası İz Kayası’ndan saat 11:00’de start alacaktı. Ekiplerin birbirlerini tanıması ve teknelerin son performans ayarlarına kolaylık sağlamak amaçlı belirlenen sosis ve üçgen rotalar için İz Kayası’nda bir araya gelen yelkenciler, start anını beklemeye başladı.

 

Uzun süre kendini Kurtoğlu Burnu arkasına saklayan batı rüzgarları ilk soluğunu göstermeye başlayınca, Can Giray başkanlığındaki yarış komitesinde hareketlilik gözlendi. Saat 12:30’da, 210 kerterizinden 4-5 Kts ile gücünü artıran rüzgarlar, teknelerin heyecanla donanım ve yelken trimi yapmalarını sağladı. D-Marin Göcek kupasının ilk startı, saat 12:45’te IRC sınıflarına verildi.

 Hemen ardından orsa şamandrasına yükselen IRC Charter, Charter ve Destek sınıfları heyecanlı start yakaladılar. Fethiye Körfezi’nde batı rüzgarları kuvvetlenmemesi nedeniyle, düşük havanın ustası Andrey Arbuzov, IRC sınıflarında finish hattını 2 saat altında burunlayan ilk tekne oldu.

Yarış haftasının moralini daha ilk günden yükselten güney batı rüzgarları, 9 mil ve 6 mil kısa parkur sosis rotalarında yelkencilere haz dolu keyif verdi ve tüm tekneler saat 15:30’da 1. yarışı başarıyla tamamladı.

 İkinci mücadele E.G.G. Yachting Kupası

Günün ikinci yarışı E.G.G. Yachting Kupası için 2 no’lu şamandıra koordinatları anonsu ve hemen ardından uyarı sinyali, zaman zaman 7-8 kts kuvvetine ulaşan rüzgarlar tüm yelkencilere adrenalin yüklemesi yaptı. Start hattını zorlayan IRC 1, 2 ve 3’teki 27 tekne aşırı heyecanlanınca 2 kez genel geri çağrılma yapıldı. İlk geri çağırma cezası ardından, hattın gerisinde bekleyen diğer sınıflar heyecanlı ve hatasız start aldı. Birbirlerine manevra alanı bırakmama gayretindeki IRC sınıfı tekneler, 2 kez genel geri çağrının tedirginliğinde, çok daha dikkatle start hattının oldukça gerisinde ve komite botuna doğru sancak kontra full arma yelkenle saat 16:10’da start alabildiler.

IRC sınıflarının hatalı çıkışları ve kendi üçgen rotalarının kısalığı avantajında IRC Charter sınıfları finish hattını önce geçen tekneler oldular. Gün batımı yaklaşımında kuvvetini kaybeden ve artık hafif esintiye dönüşen rüzgarlar, yarış komitesine IRC sınıfları için rota kısaltma kararı aldırdı.Gün batımına doğru, süre uzatımını son anına kadar kullanan tekneler, kuzeye dönerek karadan esmeye başlayan rüzgarlarla finish hattına doğru yelken yaptı ve 18:55’deki son finish ile günün 2. yarışı tamamlanış oldu.

Göcek koy içinde rüzgarlarla vals ve büyük coğrafi mücadele

Sonbahar yarış haftası öncesi soğuk hava dalgası ardından gelen yüksek basınç cephesi etkisinde gittikçe ısınan hava nedeniyle, rüzgarların beklentilerden daha düşük olabileceği endişesi taşıyan hakem komitesi, 2. gün için planlanan iki yarışı, coğrafya avantajını kullanmak için Göcek Koyu içerisine taşıdı. Günün ilerleyen saatleri bu kararın ne kadar doğru olduğunu gösterdi. Yılanlı Ada, Domuz ve Sıralıbük çanağında, Hamam Koyu ve Sarsala yönünden esecek Göcek’in değişmeyen yaz rüzgarlarının eşliğinde, ilk yarış ERGO kupası yaklaşık 4-5 kts rüzgarla, Sıralıbük adasına doğru coğrafi rotada saat 12:40’ta startını aldı. Yüksek dağ kuytusunda kalan ada etrafından dönüşlü bu güç rotayı ilk tamamlayan, rüzgarı çok iyi kullanan ve doğru taktikler uygulayan Türk ekipler oldu. 5 dm kısa rota, 71 teknelik filo tarafından düşük hava koşullarında ancak 2saat 15 dk.’da tamamlanabildi.

 

Günün 2. yarışı METRO Toptancı Market kupası için start, parkur çalışmalarını daha ilk yarış esnasında tamamlayan yarı komitesince, filo bekletilmeden saat 15:20’de verildi. Overall sonuçlarını direkt olarak etkileyecek haftanın 4. yarışı, IRC Charter sınıflarında aceleciliğe neden olunca, start hattını zorlayan bu iki division genel geri çağrıldı. IRC Charter, Charter ve Destek sınıfları, teknelerini düşük hava koşullarında optimum kullanmaya özen göstermelerine rağmen, gittikçe azalan rüzgar nedeniyle süre açısından sıkıntı ve gecikme yaşayınca, farklı dönüşlü şamandırada IRC sınıfının öncü tekneleriyle karşılaşmaya başladı. Böylelikle birçok tekne yelken yarışları dönüş ve geçiş kurallarında, kitaplarına bakarak bilgi tazelemek zorunda kaldılar. IRC sınıflarının çoğunluğu 7,5 nm mesafeli yarışı 1,5 saatten az bir zamanda tamamladı. IRC Charter & Charter ve Gezi sınıfı tekneler ise toplam 6 Mil mesafeli coğrafi rotayı 2 saat ortalama ile bitirdiler.

Son gün tek yarış, 10 Kasım Atatürk Kupası için zorlu sınav

Haftanın son yarışı BAŞARAN kupası, uzun yıllar sonra ilk defa IRC Sınıflarında düzeltilmiş en iyi zamanlı teknenin kazanacağı 10 Kasım Atatürk Kupası için çok büyük önem taşıdı. İlk 4 yarışta farklı teknelerin, farklı sonuçlara ulaşması, BCT overall birincisinin belirlenmesini bu yarışa bıraktı.

Gittikçe ısınan Göcek havası ve rüzgarların geç oturacağı tahmindeki yelkenciler, yarışın başlama saati öncesinde Göcek Limanı start hattında uzun süre beklediler. Ve yarış komitesi tarafından yine doğru belirlenen kısa rota için start hattı hazırlıkları, iki gün boyunca kendisini geç gösteren rüzgarlar nedeniyle acele edilmeden başlatıldı. Öğle saatlerinde Göcek içi koylarından limana doğru esmeye başlayan rüzgar, saat 12:35’te 4-5 kts’ye ulaşınca, start verildi. Pastırma sıcakları ve yarış haftasının çakışması nedeniyle IRC Charter, Charter ve Destek sınıflarına Göcek adası dönüşlü tercih edilen 5 deniz mili kısa rota, yine kısa sürede tamamlandı. 7,5 deniz mili ve adalar arası geçişli rotalarında bu yıl farklı çekişmeler yaşayan IRC sınıfları ise, Fethiye yönünden Göcek Adası kanalına ve dolayısıyla finish hattına dik esmeye başlayan rüzgarların eşliğinde, rengarenk balonlarla muhteşem bir kapanış gösterisi yaptı.

Büyük kupa için büyük heyecan vardı!

Bu yıl 15’incisi düzenlenen Sonbahar Göcek Yarış Haftasında IRC sınıflarının usta yelkencileri, 10 Kasım Atatürk Kupası için 5. yarışta kıyasıya mücadele etti. Göcek Yat Kulübü tarafından titizlikle hazırlatılan ve yapımı aylar süren, SAVARONA Gemisi’nin el yapımı maketi olan büyük ödülü kimin kazandığı, tüm teknelerin yarışı bitirmesine kadar belli olmadı.

Son 6 yılda bu kupayı tam 5 kez kazanan C.D.Couer teknesi ile Andrey Arbuzov bu yıl varlık gösteremedi. Uzun yıllar bu kupa için mücadele veren, ancak 2.’likten öteye geçemeyen St. Anna teknesi ile Mikhael Kadetov, 10 Kasım Atatürk kupasını gururla evine götürmeyi hak eden ekip oldu.

Sonbahar yarış haftasına Türk ekiplerin ilgisi büyük oldu!

Göcek’e bu yıl uzak diyarlardan birçok Türk yelkenci ekiplerde geldi. Mersin’den uzun seyir yaparak gelen Mersin Yelken Akademisi, İzmir bölgesinden İzmir Yelken, Omerta Yelken-Allegria ve Çeşme’den gelen Ernesto teknesi ekipleri guruplarında çok iyi mücadele ortaya koydular. Ve bu yılın diğer bir sürprizi ise, uzun bir süre yelken yarışlarına ara veren Anadolu Efes Sailing ekibi gün yarışlarında elde ettiği bir ikincilik ve iki üçüncülükle, Göcek bölgesi yarışlarına ciddi dönüş yaptığını gösterdi.

Başarılı bir yarış yönetimi ortaya koyan Can Giray başkanlığındaki yarış komitesi, yarışın ardından limana ulaştığında, overall ilk 3’lerini kısa sürede ilan etti. Bu sonuçlara göre;

 

IRC sınıflarında,

 

1. grupta St. Anna teknesi ile Mikhael Kadetov ve ekibi

2. grupta Symfony teknesi ile Frolov Viacheslav ve ekibi,

3. grupta Lettland teknesi ile Igor Bikovskis ve ekibi,

 

IRC Charter sınıfında,

1. grupta Leader teknesi ile Sergey Volchkov ve ekibi,

2. grupta Loreley teknesi ile Andrey Sych ve ekibi,

 

CHARTER sınıfında,

Ege 8 teknesi ile Tolga Tozkar ve ekibi

 

FRESHMAN / DESTEK sınıfında ise,

Blues Breaker teknesi ile Jeremy Stoke ve ekibi,

 

GÖCEK YAT KULÜBÜ Overall kupasını kaldırmaya hak kazandılar.

 

GYC ‘ilk’lerinde bir yenilik ve bir rekor!

Türkiye’de düzenlenen yat yarışlarında birçok ‘ilk’lerin yaratıcısı Göcek Yat Kulübü, mobil uygulamada bu yıl bir başka rekora daha imza attı ve yarış haftasını 1652 tekil kullanıcının uygulama üzerinden izlemesini sağladı. Sherpa firmasının desteği ile son 3 yıldır kullanılan GYC mobil uygulaması üzerinden yarış bilgileri, rotalar ve sonuçlar anlık olarak paylaşıldı.

Ve bu yıl yine ilk defa, mobil uygulama üzerinden başlatılan Photo Race yarışmasında yelkenciler, yarışma sırasında çektikleri fotoğrafları paylaştı. Büyük ilgi gören ve 500’den fazla fotoğraf yüklemesi yapılan Photo Race yarışmasında, NTV İzmir temsilcisi Merih AK ve Motorboat & Yachting fotoğraf editörü Osman Uğur’un da dahil olduğu juri tarafından seçilen en iyi 3 fotoğrafın sahibi yelkenciler kapanış gecesinde ödüllerini aldı.

D-Marin Göcek Marina ev sahipliğinde gerçekleşen kapanış gecesi, tüm ekiplere renkli ve eğlenceli anlar yaşattı.

Başaran Otomotiv, D-Marin, ERGO Sigorta, E.G.G. Yachting ve METRO Toptancı Market adına düzenlenen gün yarışlarında ödül kazanan yelkencilere kupaları, 09 Kasım Cuma günü D-Marin Göcek Marina’da yapılan ödül töreniyle, yarış haftası ana sponsoru Başaran Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Başaran, AUDI Pazarlama Müdürü Mustafa M. Uluer, D-Marin Marinalar CEO’su M. Kemal Saatçıoğlu, Göcek Yat Kulübü adına Göker Tuncay ve Onur Ugan tarafından verildi. Ödül töreni kapanış konuşmasında D-Marin CEO’su M. Kemal Saatçıoğlu yarışan tekneleri ve ekipleri kutlayarak, marinalarında ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti belirtti.

Yarış haftasının kapanış günü olan son gecede tüm ekipler, Türkiye’nin en çok dinlenen yabancı müzik radyosu Power FM DJ performansı eşliğinde eğlenceli bir sonbahar molasıyla, uzun bir yaz sezonuna veda ettiler.

 

 

Göcek Yat Kulübü|Kumburnu Mevkii, İskele Caddesi 48310, Göcek - Muğla