• 2021 Yarış tarihlerimiz
  • 19. Göcek Sonbahar Yarış Haftası 1-5 Kasım 2021
  • 21.Göcek ilkbahar Yarış Haftası 17-21 Mayıs 2021
G Ü N C E LY A R I Ş
ONLINE Kayıt Formu
Yarış İlanı
Rotalar
Katılımcı Listesi
Yarış Sonuçları
S P O N S O R L A R I M I Z
GYCGYC Hakkında

 

Göcek Yat Kulübü Spor Derneği,

Bölgemiz, çevre ilçe ve köylerde yelken sporunu geliştirmek, bu spora olan ilgiyi arttırmak, yaygınlaştırmak, çocuklara ve gençlere eğitimler sağlamak amacıyla 04 Ocak 1999 tarihinde kurulmuştur.

Göcek Yat Kulübü Spor Derneği varoluş nedeni;

Bölgemizdeki ekonomik güçlük içerisindeki bir çok çocuk ve gencimize;

• Deniz sevdası, deniz sevgisi ve deniz kültürü aşılamak,
• Akıl-vücut sağlığını korumalarını, geliştirmeleri sağlamak, yol gösterici olmak.
• Ülkemizi uluslararası temsil edebilecek düzeyde geleceğin yelkencilerini yetiştirmek.
• Denizcilik kültürümüzü ayakta tutmak ve gelecek nesillere aktarılmasına öncülük yapmak.
• Bölgemiz gençlerinin daha çocuk yaşlarda kötü alışkanlıklardan uzak durmalarına örnek çalışmalar yürütebilmek.


Özetle ülkemizde sadece belirli bir gelir düzeyinde çocuk ve gencin ulaşabildiği yelken sporunu yaygınlaştırmak, bu anlamda eğitim verebilmek ve bu eğitimlerin özellikle ekonomik yetersizlik içerisinde bulunan genç ve çocuklarımıza ulaşabilmesini sağlamaktır.

Hedeflerimize ulaşabilmek için;
Göcek Yat Kulübü Spor Derneği ;  her yıl geleneksel olarak 2 Yat Yarışı Haftası düzenlemektedir. Mayıs ayı içerisinde “ Göcek Yarış Haftası – 19 Mayıs Gençlik ve Spor Kupası“ ve Kasım ayı içerisinde  “ Sonbahar Yarış Haftası – 10 Kasım Atatürk Kupası”. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz toplam 29 yat yarışı haftasında, ülkemiz yelkencileri yanısıra, yaklaşık 15 ülkeden birçok yelkenci dostumuza, Göcek’i, Fethiye ve Göcek koylarımızı tanıtma olanağı sağlamıştır.


Göcek Yat Kulübü Spor Derneğimiz düzenlemiş olduğu bu iki yarış ile yukarıda belirtilen hedeflerine ulaşarak, 2013 yılında yaz döneminde 100, 2014 yılında 135, 2015 yılında 120 çocuk ve gencimize ücretsiz olarak yelken eğitimi olanağı sağlanabilmiştir.


Derneğimiz, hiçbir devlet kurumundan yardım talebinde bulunmadan ayakları üzerinde kalabilen ve başarılı çalışmalarını sürdürebilen, Türkiye Yelken Federasyon’un tek örnek kulubüdür.


Göcek Yelken Takımı;
Göcek Yat Kulübü, ücretsiz yelken eğitimlerinde başarılı olan ve bu sporu profesyonel bir düzeyde gerçekleştirmek isteyen çocuk ve gençlerimize liderliğini, onları lisanslı sporcu olarak yetiştirerek  sürdürmektedir. 16 yıl içerisinde kulübümüz tarafından yaz dönemlerinde organize edilen yelken kurslarında eğitim alan  1500 üzerinde çocuğumuzdan yüzlercesi, kulübümüzün lisanslı sporcuları olarak katıldıkları tüm ulusal ve  uluslar arası yarışlarda başarılı sonuçlar elde ederek, ülkemiz yelkenci sporcuları arasına katıldılar.

Göcek Yat Kulübü’nün yetiştidiği ve ülkemize kazandırdığı iki milli sporcusu bulunmaktadır.

Yelken, sürekli düşünmeyi ve anlık kararlar gerektiren bir spordur. Bu kurslarda yelken eğitimi ile birlikte, çocukların özgüvenlerinin artması ana hedef alınarak, tek başına karar verme, deniz, dalga, akıntı ve rüzgar gibi sürekli değişken dış kuvvetlerle mücadele etmeyi öğrenmektedirler.

Kulübümüzde sporcularımız, yelken eğitimleri dışında farklı alanlarda eğitim programları, kültürel ve sosyal alanlarda, farklı aktiviteler gerçekleştirmekyiz.

“ Sizin vereceğiniz destekle bir çocuk daha mavi sulara yelken açabilir.”

Göcek Yat Kulübü|Kumburnu Mevkii, İskele Caddesi 48310, Göcek - Muğla