• 6. Rixossailingcup 8-12 Kasım 2021
  • 2021 Yarış tarihlerimiz
  • 19. Göcek Sonbahar Yarış Haftası 1-5 Kasım 2021
  • 21.Göcek ilkbahar Yarış Haftası 17-21 Mayıs 2021
G Ü N C E LY A R I Ş
S P O N S O R L A R I M I Z
Yarış Haber ve Duyuruları
25 Mayıs 2018 Geri Dön
Göcek Yarış Haftası'nda büyük kupa “Courrier Du Coeur” teknesi ile Andrey Arbuzov ve ekibinin oldu

 

 

 

 

19. Göcek Yarış Haftasında “Şarık Tara, Atatürk’ü Anma 19 Mayıs Gençlik ve Spor Kupası “ C.D.Couer isimli teknesiyle yarışan Andrey Arbuzov liderliğindeki ekibin oldu. 
 
Göcek Yat Kulübü tarafından her yıl 19 Mayıs haftasında düzenlenen, Doğuş Grubu ve D-Marin Göcek Marina desteğiyle gerçekleştirilen '19. Göcek Yarış Haftası', 17 Mayıs günü D-Marin Göcek'te yapılan ödül töreniyle sona erdi. 
 
D-Marin Göcek Marina’nın ev sahipliği yaptığı yelken yarışlarında, ulusal ve uluslararası birçok farklı ülke bayrağı taşıyan 43 tekne, 4 gün süresince Göcek Koyları ile Fethiye Körfezini renklendirdi ve yaklaşık 300 yelkenci yaza merhaba dedi. 
 
Şarık TARA’nın desteği ile bu yıl 7.si verilen “ATATÜRK’ü Anma, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Kupası” ödülü yine ünlü yarışçı Andrey Arbuzov’un liderlik yaptığı Rus ekibin oldu 19. Göcek Yarış Haftası'nda toplam 6 yarışın gerçekleştirildiği mücadele dolu 4 gün sonunda büyük ödül 'Şarık Tara Atatürk'ü Anma 19 Mayıs Gençlik ve Spor Kupası' Andrey Arbuzov liderliğinde yarışan Courrier Du Coeur ekibinin oldu. Atatürk'ün Bandırma Vapuru’nun el yapımı maketi olan kupa, D-Marin Marinalar Türkiye Direktörü Onur Ugan, Göcek Yat Kulübü Komodoru Göker Tuncay tarafından verildi.  
 
Türk yelkenciliğinin Oscar’ı Yaşam Boyu Yelken Ödülü, en küçük Türk Bayraklı tekne ile dünya turu gerçekleştirme rekoru halen elinde bulunduran bir Türk denizcisine verildi! Yelken dünyasında bir ilk olan ve önceki yıllarda büyük denizcilerimizden Sadun Boro, Giacommo Campari, Cumhur Gökova, Tanıl Tuncel, Haluk Karamanoğlu, Necati Zincirkıran ve Zuhal Atasoy’a verilen yelken dünyasının Oscarı ‘Yaşam Boyu Yelken Ödülü’ ne bu yıl Osman ATASOY layık görüldü. Dünya turu yapan en küçük Türk bayraklı tekne olan UZAKLAR’la, dünyayı dolaşan    Osman Atasoy’a ödülü, Göcek Yat Kulübü Yönetim Kurulu üyeleri tarafından verildiğinde duygulu anlar yaşandı. 
 
Birçok Türk yelkenci ile beraber Almanya, İngiltere, Belçika, Rusya, Ukrayna, Romanya, Belarus, Litvanya, Çekya gibi farklı ülke yelken ustalarını bir araya getiren Göcek Yarış Haftası süresince, katılımcıların beğenisini kazanan üst düzey etkinlikler gerçekleştirildi. Fethiye körfezinin alışılagelmiş güney batı rüzgarlarıyla başlayan yarışlar, sıcak hava, düşük havada teknik performans ve sabır gerektiren zorlu mücadeleler, sonrasında yine rüzgar keyfi dolu bir hafta yaşattı. 
 
 
Birinci gün Göcek Koy içi yarışı METRO Toptancı Market adına gerçekleştirildi,  
 Bu yıl 19.’si düzenlenen Göcek Yarış haftasına Dört (4) farklı sınıf ve Altı (6) grupta 43 tekne katıldı. IRC ölçümlü yüksek performanslı 18 tekne iki (2) farklı divisionda yer alırken, 12 tekne IRC Charter, 13 tekne Charter ve Freshman gruplarında yer aldı.  Göcek Koy içinden start alacak haftanın ilk yarışı olan METRO Toptancı Market kupası için tekneler D-Marin marinadan ayrıldıklarında, Göcek adası kanalından hafif hafif esmeye başlayan doğu rüzgarı keyifli haftanın habercisi oldu. Planlı zaman 13:00 da, IRC sınıfları için ilk start hazırlığı verildi. Göcek adası sancakta, Yassıca adaları ile Zeytin adası iskelede dönüşlü ve tekrar koy içersine seyirden oluşan 9 millik rota, IRC sınıfı tekneler tarafından 2 saatlik mücadele sonunda tamamlandı. Uzun bir aradan sonra Göcek yarışlarına geri dönen One Car Goblin 3 teknesi ile Aslan Kaan İş ve ekibi, Bir (1) saat 45 dakikada parkuru tamamlayan ilk tekne oldu. Göcek koyu yarışlarının en keyifli coğrafi rotasında, ekip tanıması ve teknelerin son donanım kontrolüne olanak sağlayan ilk yarışta, Üç (3) Türk ve Üç (3) Rus ekip METRO Toptancı Market kupasını paylaşarak, evine götürme başarısını yakalayan ekipler oldu.  
 İkinci gün yarışları D-Marin Göcek Marina ve D-Resort Göcek adına, Türk ve Rus ekiplerinin zaferi ile tamamlanan coğrafi rotalı ilk gün yarışı ardından, haftanın ikinci günü Fethiye Körfezi İz Kayası startlı, daha çok ekip uyumu ve tekne performansına dayalı şamandıra yarışları olarak planlandı. D-Marin Göcek Marina kupalarının kazanılacağı, sosis rotalı yarış saat 11:05 de, 205 kerterizine orsa start aldı. 9 mil mesafeli sosis rotasını 1 saat 25 dk. gibi kısa bir sürede tamamlayan, Courrier Du Coeur teknesi Andrey Arbuzov ve ekibi oldu. 7-8 kts süratinde rüzgarla keyifli yelken yaptıran ve büyük kupa adına çekişmeli geçen yarışta, IRC 2 grubunda, Corby 29 teknesi ile Serhat Ayan ve ekibi D-Marin Göcek kupasını kazandı.  
 Sosis ve Üçgen rota olarak hazırlanan parkurda yelken açılacak 2. yarış D-Resort Göcek Kupası, teknelerin günün ilk yarışını tamamlaması sonrası bekletilmeden start aldı. Kuvvetini 12 Kts ve üstüne çıkartan rüzgar eşliğinde büyük mücadele verilen 10,5 Mil mesafeli yarışı 1 saat 30 dk.’da tamamlayan yine Courrier Du Coeur teknesi ile Andrey Arbuzov ve ekibi oldu. Diğer guruplarda yarışı 2 saat süre altında tamamladı ve grup sıralamaları yine değişmedi. Ancak bu kez Türk ekiplerine nefes aldırmayan Rus ekipler, 5 grupta 1. likleri başka ülkelere kaptırmadı ve D-Resort Göcek kupalarını kazandılar. 
 Göcek Yarış haftasının 3. günü ve genel değerlendirmeyi belirleyecek iki (2) yarışta büyük heyecan vardı! Fethiye körfezi ve Göcek, 30 dereceleri aşan hava sıcaklığında bir anda yaz mevsimi ile kucaklaşınca, rüzgarların beklentilerden daha düşük olabileceği endişesi taşıyan Başhakem Can Giray yönetimindeki hakem komitesi, 3. gün için planlanan iki yarışı, coğrafya avantajın desteğindeki rüzgarları kullanmak için Göcek koyu içerisine taşıdı. Erken saatte Yılanlı adası önüne demirleyen komite, Tersane - Domuz adaları ile Sıralıbük, Bedri Rahmi - Kille koyları çanağında, koy içi girişi yapılan dar kanallardan ve Sarsala yönünden esecek Göcek’in değişmeyen yaz rüzgarlarını beklemeye başladı. Domuz adası ile Bedri Rahmi arasında zaman zaman 7-8 Kts esen rüzgar, bir türlü Yılanlı adası start hattına ulaşmayınca, Can Giray kritik bir karar vermek zorunda kaldı. Ya yarış parkurunu olası esebilecek rüzgarları yakalamak adına Fethiye Körfezine taşıyacak, ya da Göcek koy içinde kalarak start hattını rüzgarlara taşıyacaktı. Süratli botla koy içi ve körfezde hava koklamasına çıkan deneyimli Başhakem Can Giray ve yarış parkurlarının ustası Sabri Kara, derin su altı yapısından dolayı kolay demirleme olanağı bulunmamasına rağmen koy içinde kalmaya karar verdi. 
 
Artık zaman daralmaya başlamış, heyecan, saygı ve sabırla bekleyen 300 üzerinde yelkenciye yarış tadı verebilmek adına tek bir şansları kalmıştı; rüzgarın gözü içine girmek ve Göcek çanağının ortasında komite teknesinin demirlemesini sağlayacak 20 mt. lik tepe sığlığını yakalamak. Serenity 70 teknesi deneyimli kaptanı Mustafa, Lima flaması tokada ve 43 tekne kıç tarafında seyirle kısa sürede 20 mt. lik sığlığı bularak demirledi ve süratle yarış parkuru kuruldu. İlk yarış ERGO kupası, yaklaşık 6 kts rüzgarla Domuz adası 1 No’lu şamandıraya doğru coğrafi rotada saat 12:50’de startını aldı. Beş (5) dm. kısa parkur, 43 teknelik filo tarafından 1 saat sürede tamamlandı. Kısa rota, farklı performans ve taktik gerektirince ERGO kupasını, IRC division alışılan sonuçları dışında diğer guruplarda çok farklı teknelerin kazanmasını sağladı. 
 
Günün 2. yarışı olan STFA İnşaat kupası için start, aynı parkurda ancak daha uzun rota olarak ve beklenilmeden saat 14:10’da verildi. Overall sonuçlarını doğrudan etkileyecek haftanın 5. yarışı, zaman zaman rüzgarların düşmesi nedeni ile ekiplere rekabet ve sabırla mücadele heyecanı yaşattı. Kuvvetini kaybeden rüzgarı iyi okuyan hakem komitesi, IRC sınıflarına rota kısaltma olanağı sağlayan coğrafi rotada, kıslatma kararını açıklayınca bu karara en çok sevinen IRC 1 gurubunda Garanti Sailing Lemon ekibi, IRC 2 de ise Göcek yarışlarının duayeni ve kendi gurubunda en fazla kupayı evine götüren Lettland teknesi Igor Bukovskis ekibi oldu. Bu zorlu yarışta, beyaz gurubun üç (3) Türk ekibinden Neslisu teknesi ile Halit Özbekli, koy içi deneyimini ortaya koyarak açık ara finish aldı ve STFA Deniz kupasını kazandı. Tüm yarışan teknelerin 1 saat 45 dk. da finish hattını geçmesi ile, iç parkuru Üç (3) Türk ekip birinci sırada tamamladı ve yine Üç (3) Rus ekip ile STFA İnşaat kupalarını paylaştı.  
 
Son gün, tek yarış; Serenity Yachting Cup ve 19 Mayıs Kupası için zorlu sınav! 
 Göcek Yat Kulübünün başarılı organizasyonunda gerçekleştirilen 19. Göcek Yarış Haftasında, düzeltilmiş en iyi zamanda kazanan ekibe verilecek Şarık TARA, Atatürk’ü Anma 19 Mayıs Gençlik ve Spor Kupası için büyük çekişme, son gün yarışı Serenity Yachting kupasına kaldı. Usta Başhakem Can Giray için Üç (3) alternatif vardı bu yarış adına. Ya koy içinde kalacak, ya İnlice’de rüzgar bekleyecek ya da İz Kayasında IRC sınıfında yarışan teknelere düzeltilmiş en iyi zaman derecesi için zorlu bir mücadele kararı verecekti. Hava raporları, rüzgarların İz kayasında yarış yaptıracağını müjdeleyince, sabah brifinginde İz kayasına gidilme kararı verildi ve yarış haftasının son heyecanlı yarışı için 43 tekne D-Marin Göcek Marina’dan avara etti. Bu yıl Göcek ve Fethiye körfezinin rota zenginliğine, deneyimli başhakem yeni bir rota daha ekledi. Rüzgar altı - rüzgar üstü şamandıra yarışı olarak düşünülen bu rota için karar, biraz ekiplerin deneyimine, biraz da rüzgarlara bağlı idi.   Kurdoğlu burnu, 205 kerterizinden rüzgarları göndermeye başlar başlamaz, başhakem Can Giray bu zorlu rotayı uygulama kararını verdi ve süratle parkur kuruldu. Saat 12:15 te IRC sınıfı tekneler 205 kerterizine, 5,5 Kts rüzgar ile ilk startı aldı. Rüzgar altı-rüzgar üstü 6 dm. şamandıra dönüşlü rotada, IRC 1 gurubunda bu kez 10 Kasım Atatürk Kupasının son galibi St. Anna teknesi ile Mikhail Kadetov rakiplerine şans tanımadı ve Serenity Yachting kupasını kazanarak deneyimini ortaya koydu. Diğer sınıflarda sonuçlar çok fazla değişmedi ve 1 saat 45 dakika da haftanın son yarışı tamamlanaraki Serenity Yachting kupası sahipleri belli oldu. Ve bu yıl yine ilk defa, start kazaları ile OCS sıkıntılarını önleme amaçlı, filoları da oldukça rahatlatan 3 guruba ayrı start verilmesi kararının başarı ile uygulanması, 6 yarışında can ve mal emniyeti açısından hiçbir kaza ve sıkıntı olmadan tamamlanmasını sağlamış oldu. 
  
Farklı performans çekişmelerine sahne olan, heyecan, sabır, yelkencilik, denizcilik ve eğlence dolu 6 yarışın genel değerlendirmesinde; 
 IRC 1 divisionda  1. Courrier Du Coeur teknesi ile Andrey Arbuzov ve ekibi, 2. St. Anna teknesi ile Mikhail Kadetov ve ekibi, 3. One Car Goblin 3 teknesi ile Aslan Kaan İş ve ekibi, 
 
IRC 2 divisionda 1. Hey Teacher teknesi ile Serhat Ayan ve ekibi, 2. Lettland teknesi ile Igor Bugovskis ve ekibi, 3. Nesa teknesi ile Mikhail Voronov ve ekibi, 
 
IRC 3 divisionda 1. Grace teknesi ile Andrey Sych ve ekibi, 2. Lastochka teknesi ile Valerii Grygoriev ve ekibi, 3. Surprise teknesi ile Nicolai Martinkov ve ekibi, 
 
IRC CHARTER sınıfında 1. Marmarisa teknesi ile Gleb Semerenko ve ekibi, 2. Baydeniz teknesi ile Helge Bauer ve ekibi, 3. Babe teknesi ile Alexey Sherstobitov ve ekibi, 
 
CHARTER & FRESHMAN sınıfında   1. Martlet teknesi ile Sergey Lunckin ve ekibi, 2. Magic Dream teknesi ile Viktor Makushevve ekibi, 3. Code teknesi ile Roman Orlov ekibi, 
 
CHARTER & FRESHMAN sınıfında 1. Pere Rua teknesi ile Petr Kozhevnikov ve ekibi, 2. Neslisu teknesi ile Halit Özbekli ve ekibi, 3. N2 teknesi ile D-Marin Göcek ekibi, 
 
Göcek Yat Kulübü Overall kupasını kaldırmaya hak kazandılar. 
 
Uluslararası yat yarışlarına farklı bir soluk ve başka bir heyecan getiren, ülkemizi bu alanda Akdeniz’in mavi sularında gururla temsil eden Göcek Yat Kulübünce organize edilen 19. Göcek Yarış Haftası’nın en başarılı teknelerine Overall kupaları 17 Mayıs akşamı D-Marin Göcek Marina’da düzenlenen kupa töreni ile teslim edildi. Törenin ardından tüm yelkenciler, Power FM performansı ile haftanın yorgunluğunu atıp, gecenin keyfini çıkardılar.  
 
(Yarışın ayrıntılı sonuçları www.gocekyachtclub.org sitesinden ve GYC mobil uygulamasından edinilebilir) 
 
Göcek Yat Kulübü  Organizasyon Komitesi 

 

 

 

 

 

 

Göcek Yat Kulübü|Kumburnu Mevkii, İskele Caddesi 48310, Göcek - Muğla