You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Loading...


Göcek Yacht Club Sailing School

"Ülkemiz ve dünya denizcileri, tekne sahipleri arasında; tanışıklık, dostluk, barış, dayanışma, yardımlaşma ilkelerini geliştirmek ve yaymak, bilgi alışverişini, doğayı ve bilhassa denizleri korumak, yelken yatçılığını geliştirmek amacıyla uluslararası kurallara uygun yat yarışlarının yapılabilmesi için faaliyette bulunmak, sponsor müesseselerin yarışlarını organize etmek ve yapılabilmesine yardımcı olmak, ülkemiz yat turizmini ve yatçılığını dünyaya tanıtmak, yelken sporunu geliştirmek ve sporcu yetiştirmek.."
GYC tüzük

Kulübümüz, 1999 yılından bu yana, Göcek beldemizde ve çevre ilçelerdeki çocuk ve gençlerimize temel denizcilik ve yelken eğitimi vermektedir. 13 yıldır Yelken okulumuzun amacı; tüm çocuklara yelken sevdası aşılamak, ileri ki hayatlarına kazandırabileceğiz bir meslek dalı, sosyal bir çevre ve boş zamanlarında yapabilmeyi tercih edecekleri bir spor alanı yaratmaktır.

Uluslararası “GENÇ VE ÇOCUK SPORLARI SPORTİF BEDEN EĞİTİMİ BİRLİĞİ” 1979 yılında aşağıdaki maddeleri içeren bir tüzük hazırlamıştır. Bu günümüzde “GENÇ VE ÇOCUK SPORLARI BEYANNAMESİ” olarak adlandırılmaktadır. İşte bu beyannameden maddeler:

  • Her çocuk spor yapabilme hakkına sahiptir.
  • Her çocuk branş seçme hakkına sahiptir.
  • Her çocuk yeteneğine ve olgunluk düzeyine uygun bir spor yapabilmesi için çok kaliteli yetişkin eğitmenlere sahip olma hakkına sahiptir.
  • Her çocuk bir yetişkin olarak değil, bir çocuk olarak seçtiği branşta oynama hakkına sahiptir.
  • Her çocuğun oyuna katılımda karar verme hakkı vardır.
  • Her çocuk sağlıklı ve güvenli çevrede oyun oynama hakkına sahiptir.
  • Her çocuğun oyuna katılım için düzenli olarak hazırlanma hakkı vardır.
  • Her çocuk başarı için eşit çalışma hakkına sahiptir.
  • Her çocuğun özenli davranılma hakkı vardır.
  • Her çocuğun oyundan zevk alma hakkı vardır.

Tüm bu doğru tespitlerden sonra; bırakınız beden eğitimi derslerini kaldırmak veya azaltmayı, tam aksine özel planlama ve ortak çalışmalarla her manada yeni ve yeterli hedefler doğrultusunda “ÇOCUK VE GENÇ SPORCULAR” kucaklanmalıdır… Bu konuda yapılacak olan çalışmalarda; spor teşkilatı, federasyonlar, spor kulüpleri, eğitim kurumları, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve bu işin olmazsa olmazı belediyeler mutlaka ortak akılda buluşarak iş birliği yapmalıdırlar. Unutulmamalıdır ki; spor konusunda da olsa “ÇOCUKLARI VE GENÇLERİ” kucaklamak, “GÜZEL ÜLKE”mizin mutlu gençliğini kucaklamaktır!

 

Our Sponsors